Pierwszy trymestr ciąży

  1000 665 admin

  Ciążę dzieli się na trzy trymestry. Warto wiedzieć wszystko o pierwszym z nich, aby udało się go przebyć bez żadnych komplikacji. 

  Objawy w pierwszym trymestrze

  Pierwszy trymestr ciąży zazwyczaj związany jest z częstymi nudnościami. Nierzadko towarzyszą im również wymioty, które występować mogą nie tylko nad ranem. Piersi powiększają się już na samym początku, przez co stają się tkliwe i napięte. Ciąża związana jest zazwyczaj z częstszym oddawaniem moczu, a także uczuciem zmęczenia, osłabienia oraz senności. Kobieta może bywać śpiąca, cierpieć na zawroty głowy oraz odczuwać duszność. Charakterystycznym objawem w pierwszym trymestrze jest również niekontrolowany apetyt oraz huśtawka nastrojów, która doprowadza do skrajnych uczuć przygnębienia oraz euforii. Niektóre kobiety skarżą się również na kruchość włosów, łamliwość paznokci oraz występowanie problemów z cerą.

  Profilaktyka w pierwszym trymestrze

  Podczas pierwszego trymestru warto przede wszystkim dużo odpoczywać, zadbać o odpowiednią żywność oraz pić przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Pierwszy posiłek w ciągu dnia powinno się spożywać zaraz po obudzeniu. Warto przyjmować mniejsze, ale częstsze porcje. Mdłości załagodzić może opaska do akupresury, a także migdały czy imbir. Nie należy spożywać alkoholu ani przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Wizytę u ginekologa powinno się zaplanować najpóźniej do 10. tygodnia ciąży. Warto spędzać dużo czasu aktywnie, najlepiej na zewnątrz. Lepiej ubierać się przewiewnie, w ubrania z włókien naturalnych oraz unikać sauny i gorących kąpieli.

  Badania i suplementacja

  Jeżeli istnieje ryzyko, że ciąża w pierwszym trymestrze nie przebiega prawidłowo, należy skontaktować się lekarzem. Niepokojącym objawem może być krwawienie z dróg rodnych, upławy, nieprawidłowa wydzielina z pochwy oraz świąd, a także uporczywe wymioty, które występują cały czas i uniemożliwiają normalne spożywanie posiłków. W pierwszym trymestrze wykonywane są m.in. badania TSH, WR, HIV, HCV grupy krwi oraz czynnika Rh, glukozy na czczo oraz przeciwciał odpornościowych, a także morfologia, cytologia oraz ogólne badanie moczu. Suplementacja w tym trymestrze opiera się na przyjmowaniu kwasu foliowego, kwasu DHA oraz jodu, a w przypadku silnych wymiotów oraz nudności, witaminę B6.